Pierwszą grupą najczęściej stosowanych akumulatorów są akumulatory niklowo-kadmowe (alkaliczne). Posiadają one elektrolit o charakterze zasadowym, a ich elektrody zbudowane są z wodorotlenku niklu i kadmu. Powszechnie stosowaną nazwą tego rodzaju akumulatorów jest po prostu bateria alkaliczna. Aktualnie są one stopniowo wypierane przez bezpieczniejsze i bardziej wydajne źródła energii.
Innym często stosowanym rodzajem akumulatorów są akumulatory typu Li-ion. Akumulatory te posiadają ciekły elektrolit w postaci soli litowych wymieszanych z rozpuszczalnikami organicznymi, elektrody natomiast zbudowane są z tlenków metali (jedna) i węgla (druga). Akumulatory Li-ion stosowane są na przykład w telefonach komórkowych.
Akumulatory Li-Poly są odmianą akumulatorów Li-ion, posiadają zamiast ciekłego elektrolitu, elektrolit stały zbudowany z polimeru. Znalazły one zastosowanie w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym oraz w telefonach komórkowych.
Warto również wspomnieć o akumulatorach niklowo-metalowo-wodorowych, których elektrody zbudowane są z wodorków metali i niklu. Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe charakteryzują się elektrolitem składającym się z substancji alkalicznych i katalizatora.
Czy świat mógłby istnieć bez akumulatorów?
Większości z nas raczej trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń takich jak akumulatory. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu urządzeniach są one wykorzystywane i jak ważną pełnią funkcję. Akumulatory spełniają bardzo ważną rolę - są źródłem różnego rodzaju energii, która służy do zasilania i umożliwia wydajne działanie wszelkiego rodzaju sprzętom. Do zalet akumulatorów możemy zaliczyć przede wszystkim ich zdolność do regeneracji, a także powszechną dostępność. Akumulatory wykorzystywane są w domowych urządzeniach codziennego użytku, w niezbędnych dla wielu osób telefonach komórkowych, czy laptopach, a także w samochodach i urządzeniach przemysłowych. Ponieważ akumulatory są tak szeroko rozpowszechnione obecnie nie da się ich zastąpić innymi źródłami energii, które posiadałyby te same atuty, pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój techniki i pojawienie się jeszcze nowszych rozwiązań, gdyż akumulatory coraz nowszych generacji wydają się być jak na razie niezastąpione.


Wiadomości

UE. Kraje za strategią ws. recyklingu 70 proc. odpadów

Ministrowie odpowiedzialni za środowisko państw UE udzielili we wtorek wstępnego poparcia propozycji KE ws. strategii, która ma doprowadzić do recyklingu 70 proc. odpadów komunalnych i 80 proc. opakowań do 2030 r.

Nagroda ERRA dla byłego prezesa URE

Były prezes Urzędu Regulacji Energetyki dr hab. Mariusz Swora z Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz dr hab. inż. Jacek Kamiński, profesor nadzwyczajny z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN otrzymali nagrodę naukową ERRA Regulatory Research Award w międzynarodowym konkursie na pracę badawczą z dziedziny regulacji energetyki.

Do litewskiego pływającego gazoportu przycumował pierwszy gazowiec

Jak poinformowała "Wyborcza.biz", we wtorek gazowiec Golar Seal z LNG z Norwegii wpłynął do portu w Kłajpedzie i przycumował przy pływającym gazoporcie "Independence". Przywieziony przez niego skroplony gaz będzie wykorzystany do testów i rozruchu litewskiego pływającego gazoportu.

PGE Dystrybucja pracuje nad efektywnością operacyjną

PGE Dystrybucja w ramach prowadzonych prac nad poprawą efektywności operacyjnej zakończyła III Fazę wdrożenia Programu Poprawy Efektywności Operacyjnej i tym samym objęła jego zasięgiem cały obszar działania Spółki. Zakończenie tego etapu wdrożenia programu rozpoczyna kolejny etap prac nad poprawą efektywności operacyjnej, czyli kontynuację wdrożenia produktów programu oraz poszukiwanie nowych obszarów, których unowocześnienie lub optymalizacja pozwoli na dalsze zwiększenie efektywności pracy służb eksploatacyjnych spółki.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+3=?


Informacje o plikach "cookies"