Pierwszą grupą najczęściej stosowanych akumulatorów są akumulatory niklowo-kadmowe (alkaliczne). Posiadają one elektrolit o charakterze zasadowym, a ich elektrody zbudowane są z wodorotlenku niklu i kadmu. Powszechnie stosowaną nazwą tego rodzaju akumulatorów jest po prostu bateria alkaliczna. Aktualnie są one stopniowo wypierane przez bezpieczniejsze i bardziej wydajne źródła energii.
Innym często stosowanym rodzajem akumulatorów są akumulatory typu Li-ion. Akumulatory te posiadają ciekły elektrolit w postaci soli litowych wymieszanych z rozpuszczalnikami organicznymi, elektrody natomiast zbudowane są z tlenków metali (jedna) i węgla (druga). Akumulatory Li-ion stosowane są na przykład w telefonach komórkowych.
Akumulatory Li-Poly są odmianą akumulatorów Li-ion, posiadają zamiast ciekłego elektrolitu, elektrolit stały zbudowany z polimeru. Znalazły one zastosowanie w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym oraz w telefonach komórkowych.
Warto również wspomnieć o akumulatorach niklowo-metalowo-wodorowych, których elektrody zbudowane są z wodorków metali i niklu. Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe charakteryzują się elektrolitem składającym się z substancji alkalicznych i katalizatora.
Czy świat mógłby istnieć bez akumulatorów?
Większości z nas raczej trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń takich jak akumulatory. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu urządzeniach są one wykorzystywane i jak ważną pełnią funkcję. Akumulatory spełniają bardzo ważną rolę - są źródłem różnego rodzaju energii, która służy do zasilania i umożliwia wydajne działanie wszelkiego rodzaju sprzętom. Do zalet akumulatorów możemy zaliczyć przede wszystkim ich zdolność do regeneracji, a także powszechną dostępność. Akumulatory wykorzystywane są w domowych urządzeniach codziennego użytku, w niezbędnych dla wielu osób telefonach komórkowych, czy laptopach, a także w samochodach i urządzeniach przemysłowych. Ponieważ akumulatory są tak szeroko rozpowszechnione obecnie nie da się ich zastąpić innymi źródłami energii, które posiadałyby te same atuty, pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój techniki i pojawienie się jeszcze nowszych rozwiązań, gdyż akumulatory coraz nowszych generacji wydają się być jak na razie niezastąpione.


Wiadomości

Premier spotkała się z członkami zespołu ds. węgla kamiennego

Premier Ewa Kopacz spotkała się w piątek po południu z członkami Międzyresortowego Zespołu ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, którzy przedstawili informację o sytuacji w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu - podano w komunikacie na stronie premier.pl.

Pracownicy kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część wynagrodzeń

Pracownicy z przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część zaległych wypłat za sierpień. Mimo to ok. 150 górników kontynuuje prowadzony od środy podziemny protest, domagając się m.in. wydłużenia działania kopalni.

Ukraiński premier nie komentuje porozumienia gazowego z Berlina

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk odmówił komentarza na temat zawartego w Berlinie rosyjsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie dostaw gazu w okresie zimowym, jednak zapowiedział, że Kijów nie wycofa pozwu przeciwko Gazpromowi z Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.

W środę sejmowa komisja powinna zająć się pierwszą z ustaw "węglowych"

Prawdopodobnie w środę sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Wprowadza ona m.in. normy jakościowe dla węgla.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+1=?


Informacje o plikach "cookies"