Pierwszą grupą najczęściej stosowanych akumulatorów są akumulatory niklowo-kadmowe (alkaliczne). Posiadają one elektrolit o charakterze zasadowym, a ich elektrody zbudowane są z wodorotlenku niklu i kadmu. Powszechnie stosowaną nazwą tego rodzaju akumulatorów jest po prostu bateria alkaliczna. Aktualnie są one stopniowo wypierane przez bezpieczniejsze i bardziej wydajne źródła energii.
Innym często stosowanym rodzajem akumulatorów są akumulatory typu Li-ion. Akumulatory te posiadają ciekły elektrolit w postaci soli litowych wymieszanych z rozpuszczalnikami organicznymi, elektrody natomiast zbudowane są z tlenków metali (jedna) i węgla (druga). Akumulatory Li-ion stosowane są na przykład w telefonach komórkowych.
Akumulatory Li-Poly są odmianą akumulatorów Li-ion, posiadają zamiast ciekłego elektrolitu, elektrolit stały zbudowany z polimeru. Znalazły one zastosowanie w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym oraz w telefonach komórkowych.
Warto również wspomnieć o akumulatorach niklowo-metalowo-wodorowych, których elektrody zbudowane są z wodorków metali i niklu. Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe charakteryzują się elektrolitem składającym się z substancji alkalicznych i katalizatora.
Czy świat mógłby istnieć bez akumulatorów?
Większości z nas raczej trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń takich jak akumulatory. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu urządzeniach są one wykorzystywane i jak ważną pełnią funkcję. Akumulatory spełniają bardzo ważną rolę - są źródłem różnego rodzaju energii, która służy do zasilania i umożliwia wydajne działanie wszelkiego rodzaju sprzętom. Do zalet akumulatorów możemy zaliczyć przede wszystkim ich zdolność do regeneracji, a także powszechną dostępność. Akumulatory wykorzystywane są w domowych urządzeniach codziennego użytku, w niezbędnych dla wielu osób telefonach komórkowych, czy laptopach, a także w samochodach i urządzeniach przemysłowych. Ponieważ akumulatory są tak szeroko rozpowszechnione obecnie nie da się ich zastąpić innymi źródłami energii, które posiadałyby te same atuty, pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój techniki i pojawienie się jeszcze nowszych rozwiązań, gdyż akumulatory coraz nowszych generacji wydają się być jak na razie niezastąpione.


Wiadomości

Małe szanse na porozumienie z Iranem przed 20 lipca

Zawarcie do 20 lipca porozumienia w kwestii spornego programu nuklearnego Iranu nie jest prawdopodobne i rozmowy Teheranu z sześcioma mocarstwami mogą zostać przedłużone o kilka miesięcy - oświadczył we wtorek w Wiedniu zachodni dyplomata.

Nowa stacja regazyfikacji LNG w Podlaskiem

Jak poinformował "Rynek Infrastruktury", Polska Spółka Gazownicza buduje stację regazyfikacji LNG w miejscowości Zielone Kamedulskie w województwie podlaskim

Ponad milion zł dotacji na wymianę pieców w Radomiu

Przeszło milion złotych zdecydowały się przeznaczyć władze Radomia na dotacje dla mieszkańców, związane z wymianą ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła. Kwota ta wystarczy dla około stu wnioskodawców.

Karpiński: terminal LNG będzie odbierał gaz w 2015 r.

Terminal LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) będzie w stanie odbierać gaz skroplony zgodnie z kontraktem, czyli w 2015 r. - przekonywał we wtorek w Świnoujściu szef Ministerstwa Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+7=?


Informacje o plikach "cookies"