Pierwszą grupą najczęściej stosowanych akumulatorów są akumulatory niklowo-kadmowe (alkaliczne). Posiadają one elektrolit o charakterze zasadowym, a ich elektrody zbudowane są z wodorotlenku niklu i kadmu. Powszechnie stosowaną nazwą tego rodzaju akumulatorów jest po prostu bateria alkaliczna. Aktualnie są one stopniowo wypierane przez bezpieczniejsze i bardziej wydajne źródła energii.
Innym często stosowanym rodzajem akumulatorów są akumulatory typu Li-ion. Akumulatory te posiadają ciekły elektrolit w postaci soli litowych wymieszanych z rozpuszczalnikami organicznymi, elektrody natomiast zbudowane są z tlenków metali (jedna) i węgla (druga). Akumulatory Li-ion stosowane są na przykład w telefonach komórkowych.
Akumulatory Li-Poly są odmianą akumulatorów Li-ion, posiadają zamiast ciekłego elektrolitu, elektrolit stały zbudowany z polimeru. Znalazły one zastosowanie w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym oraz w telefonach komórkowych.
Warto również wspomnieć o akumulatorach niklowo-metalowo-wodorowych, których elektrody zbudowane są z wodorków metali i niklu. Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe charakteryzują się elektrolitem składającym się z substancji alkalicznych i katalizatora.
Czy świat mógłby istnieć bez akumulatorów?
Większości z nas raczej trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez urządzeń takich jak akumulatory. Często nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu urządzeniach są one wykorzystywane i jak ważną pełnią funkcję. Akumulatory spełniają bardzo ważną rolę - są źródłem różnego rodzaju energii, która służy do zasilania i umożliwia wydajne działanie wszelkiego rodzaju sprzętom. Do zalet akumulatorów możemy zaliczyć przede wszystkim ich zdolność do regeneracji, a także powszechną dostępność. Akumulatory wykorzystywane są w domowych urządzeniach codziennego użytku, w niezbędnych dla wielu osób telefonach komórkowych, czy laptopach, a także w samochodach i urządzeniach przemysłowych. Ponieważ akumulatory są tak szeroko rozpowszechnione obecnie nie da się ich zastąpić innymi źródłami energii, które posiadałyby te same atuty, pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój techniki i pojawienie się jeszcze nowszych rozwiązań, gdyż akumulatory coraz nowszych generacji wydają się być jak na razie niezastąpione.


Wiadomości

IKEA zainwestowała w farmę wiatrową w USA

Jak poinformował pb.pl, IKEA kupiła farmę wiatrową w USA. Jest to największa inwestycja tej firmy w odnawialne źródła energii i jednocześnie jej pierwsza inwestycja w Stanach Zjednoczonych.

Putin: sytuacja z długiem Ukrainy za gaz jest krytyczna

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w wystosowanym w czwartek liście do przywódców 18 krajów europejskich zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji.

Grabowski: ustawa "łupkowa" w ciągu kilku dni trafi do Sejmu

Projekt ustawy, regulującej m.in. kwestie wydobycia gazu z łupków powinien trafić do Sejmu w ciągu kilku dni - ocenił w czwartek minister środowiska Maciej Grabowski. Rząd przyjął ten projekt przed miesiącem.

JSW ma przedwstępną umową kupna kopalni Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Kompanią Węglową przedwstępną umowę kupna kopalni Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł - poinformowała JSW w komunikacie.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+1=?


Informacje o plikach "cookies"