Pięciopunktowy program wyborczy Mitta Romneya nie narodził się w głowach polityków. Programy lansowane przez sztab wyborczy mają swoje oparcie w ekspertyzach i badaniach publikowanych przez konserwatywne think tanki To właśnie think tanki, a nie amerykańskie uczelnie, stanowią zaplecze intelektualne prawej strony amerykańskiej sceny politycznej. W think tankach rodziła się koncepcja ograniczania rządu realizowana za czasów Ronalda Reagana, rewolucja republikańska Newta Gingricha z lat 90. czy budowy systemu obrony antyrakietowej. Nazwy prawicowych instytucji: Heritage Foundation, Hoover Institution, American Enterprise Institute, Cato Institute czy Manhattan Institute budzą dziś szacunek i respekt nawet u tych, którzy z publikowanymi ekspertyzami nie zgadzają się z powodów fundamentalnych.Think tanki dostarczają w szybkim tempie informacji politykom na różne tematy, często dokonując ekspertyz w dziedzinach, którymi nie chcą się zajmować uniwersytety. Są też recenzentami polityki władz nie na poziomie politycznym, ale eksperckim. Trudno te opinie zignorować, nawet jeśli wyniki badań publikuje organizacja o konkretnym nastawieniu ideologicznym. „Politycy nie lubią badań, zresztą ich nie prowadzą – mówi „Rz" Andrew White z New School for Public Engagement w Nowym Jorku. – Do tego, aby uzasadnić podejmowane decyzje i przedstawić je w szerszym kontekście, często wykorzystuje się think tanki".


Wiadomości

Małe szanse na porozumienie z Iranem przed 20 lipca

Zawarcie do 20 lipca porozumienia w kwestii spornego programu nuklearnego Iranu nie jest prawdopodobne i rozmowy Teheranu z sześcioma mocarstwami mogą zostać przedłużone o kilka miesięcy - oświadczył we wtorek w Wiedniu zachodni dyplomata.

Nowa stacja regazyfikacji LNG w Podlaskiem

Jak poinformował "Rynek Infrastruktury", Polska Spółka Gazownicza buduje stację regazyfikacji LNG w miejscowości Zielone Kamedulskie w województwie podlaskim

Ponad milion zł dotacji na wymianę pieców w Radomiu

Przeszło milion złotych zdecydowały się przeznaczyć władze Radomia na dotacje dla mieszkańców, związane z wymianą ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła. Kwota ta wystarczy dla około stu wnioskodawców.

Karpiński: terminal LNG będzie odbierał gaz w 2015 r.

Terminal LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) będzie w stanie odbierać gaz skroplony zgodnie z kontraktem, czyli w 2015 r. - przekonywał we wtorek w Świnoujściu szef Ministerstwa Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+8=?


Informacje o plikach "cookies"