Pięciopunktowy program wyborczy Mitta Romneya nie narodził się w głowach polityków. Programy lansowane przez sztab wyborczy mają swoje oparcie w ekspertyzach i badaniach publikowanych przez konserwatywne think tanki To właśnie think tanki, a nie amerykańskie uczelnie, stanowią zaplecze intelektualne prawej strony amerykańskiej sceny politycznej. W think tankach rodziła się koncepcja ograniczania rządu realizowana za czasów Ronalda Reagana, rewolucja republikańska Newta Gingricha z lat 90. czy budowy systemu obrony antyrakietowej. Nazwy prawicowych instytucji: Heritage Foundation, Hoover Institution, American Enterprise Institute, Cato Institute czy Manhattan Institute budzą dziś szacunek i respekt nawet u tych, którzy z publikowanymi ekspertyzami nie zgadzają się z powodów fundamentalnych.Think tanki dostarczają w szybkim tempie informacji politykom na różne tematy, często dokonując ekspertyz w dziedzinach, którymi nie chcą się zajmować uniwersytety. Są też recenzentami polityki władz nie na poziomie politycznym, ale eksperckim. Trudno te opinie zignorować, nawet jeśli wyniki badań publikuje organizacja o konkretnym nastawieniu ideologicznym. „Politycy nie lubią badań, zresztą ich nie prowadzą – mówi „Rz" Andrew White z New School for Public Engagement w Nowym Jorku. – Do tego, aby uzasadnić podejmowane decyzje i przedstawić je w szerszym kontekście, często wykorzystuje się think tanki".


Wiadomości

Spółka zależna PGNiG kupi od Total E&P Norge udziały w złożach na szelfie norweskim za 996 mln zł (aktl.)

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. Cena zakupu wynosi 1 950 mln NOK, czyli 996 mln zł - poinformowała PGNiG w komunikacie.

KE ponownie odsunie w czasie decyzję w sprawie OPAL

Komisja Europejska nie zamierza w najbliższym czasie podejmować decyzji w sprawie przekazania Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Gazociągu Północnego. To wyraźny sygnał skierowany pod adresem Kremla i agresywnej polityki jaką prowadzi on na Ukrainie.

Pracodawcy różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE

Organizacje pracodawców różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE, na którym Polska uzyskała m.in. zapis o darmowych pozwoleniach na emisję CO2. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan wnioski szczytu dają szansę polskiej energetyce, ekspert BCC ma wątpliwości.

Marks & Spencer z największą instalacją solarną w Wielkiej Brytanii

Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+1=?


Informacje o plikach "cookies"