Pięciopunktowy program wyborczy Mitta Romneya nie narodził się w głowach polityków. Programy lansowane przez sztab wyborczy mają swoje oparcie w ekspertyzach i badaniach publikowanych przez konserwatywne think tanki To właśnie think tanki, a nie amerykańskie uczelnie, stanowią zaplecze intelektualne prawej strony amerykańskiej sceny politycznej. W think tankach rodziła się koncepcja ograniczania rządu realizowana za czasów Ronalda Reagana, rewolucja republikańska Newta Gingricha z lat 90. czy budowy systemu obrony antyrakietowej. Nazwy prawicowych instytucji: Heritage Foundation, Hoover Institution, American Enterprise Institute, Cato Institute czy Manhattan Institute budzą dziś szacunek i respekt nawet u tych, którzy z publikowanymi ekspertyzami nie zgadzają się z powodów fundamentalnych.Think tanki dostarczają w szybkim tempie informacji politykom na różne tematy, często dokonując ekspertyz w dziedzinach, którymi nie chcą się zajmować uniwersytety. Są też recenzentami polityki władz nie na poziomie politycznym, ale eksperckim. Trudno te opinie zignorować, nawet jeśli wyniki badań publikuje organizacja o konkretnym nastawieniu ideologicznym. „Politycy nie lubią badań, zresztą ich nie prowadzą – mówi „Rz" Andrew White z New School for Public Engagement w Nowym Jorku. – Do tego, aby uzasadnić podejmowane decyzje i przedstawić je w szerszym kontekście, często wykorzystuje się think tanki".


Wiadomości

Premier spotkała się z członkami zespołu ds. węgla kamiennego

Premier Ewa Kopacz spotkała się w piątek po południu z członkami Międzyresortowego Zespołu ds. Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, którzy przedstawili informację o sytuacji w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu - podano w komunikacie na stronie premier.pl.

Pracownicy kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część wynagrodzeń

Pracownicy z przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część zaległych wypłat za sierpień. Mimo to ok. 150 górników kontynuuje prowadzony od środy podziemny protest, domagając się m.in. wydłużenia działania kopalni.

Ukraiński premier nie komentuje porozumienia gazowego z Berlina

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk odmówił komentarza na temat zawartego w Berlinie rosyjsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie dostaw gazu w okresie zimowym, jednak zapowiedział, że Kijów nie wycofa pozwu przeciwko Gazpromowi z Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.

W środę sejmowa komisja powinna zająć się pierwszą z ustaw "węglowych"

Prawdopodobnie w środę sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Wprowadza ona m.in. normy jakościowe dla węgla.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+1=?


Informacje o plikach "cookies"