Wojna cenowa i polityka regulatorów sprawiły, że telekomy z krezusów gospodarki zmieniają się w podmioty borykające się ze spadkiem przychodów. A to dopiero początek ich kłopotów.

7,8 mld euro miał wartość polski rynek telekomunikacyjny w 2008 r.

– Czeka nas dalsze ograniczanie przychodów operatorów – stwierdził Ryszard Horodyński z firmy analitycznej AT Kearney, która zaprezentowała raport „Analiza rynku i możliwe scenariusze dla rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce” podczas walnego Stowarzyszenia Europejskich Operatoro´w Sieci Telekomunikacyjnych ETNO w Krakowie. Diagnoza dotyczy przed wszystkim usług stacjonarnych. Według AT Kearney wartość polskiego rynku w tym segmencie do 2016 r. spadnie w porównaniu do 2012 r. o 200 mln euro do 2 mld euro. Nieco lepiej ma być w usługach mobilnych. W tym segmencie prognozowany jest wzrost do 5,4 mld euro (czyli o 400 mln euro).

– Ceny w Europie są w tej chwili najniższe na świecie i to jest dobre dla konsumentów. Ale trzeba pamiętać, że operatorzy muszą inwestować - mówił Luigi Gambardella, wiceszef ETNO. A na to powoli zaczyna brakować pieniędzy.

– Grozi nam wyhamowanie inwestycji w sieć. A w Polsce internetu wciąż nie ma 50 proc. mieszkańców- dodał Ryszard Horodyński.

Dlatego operatorzy coraz głośniej pukają do rządów i Komisji Europejskiej, by zmniejszyły presję na dalsze obniżki cen usług. A także, by prowadziły taką politykę regulacji rynku, która będzie tworzyć zachęty dla telekomów. Komisja chce, by operatorzy budowali światłowody, a te mają jednak problem z popytem na szybki internet.

- Wszyscy zrozumieli, że dla żadnego operatora samodzielne inwestycje nie będą opłacalne. Musimy to robić wspólnie i stworzyć model, który pozwoli na udział w kosztach i podział obszarów inwestycji tak, by się nie dublowały - tłumaczył Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Modeli współpracy jest kilka. Począwszy od francuskiego, w którym telekomy inwestują wespół z państwem, skończywszy na koreańskim - gdzie to państwo tworzy infrastrukturę, na która wchodzą firmy telekomunikacyjne. - Warunkiem przyspieszenia jest kompromis regulacji i konkurencji - stwierdził Maciej Witucki.

7,8 mld euro miał wartość polski rynek telekomunikacyjny w 2008 r.

7,4 mld euro wart będzie ten sektor w 2016 r.


Zyski przynosi jedna trzecia giełdowych produktów strukturyzowanych

Na ponad 170 różnego rodzaju produktów strukturyzowanych notowanych na GPW 51 może pochwalić się dodatnią 12-miesięczną stopą zwrotu. W perspektywie 3 miesięcy nad kreską jest 48 obligacji i certyfikatów strukturyzowanych.Najzyskowniejsze struktury notowane na GPWGiełda Papierów Wartościowych, Warszawa, PolskaNajwięcej można było zarobić na zależnej od ceny srebra strukturze oferowanej przez Raiffeisen Centrobank. Inwestorzy, którzy kupili ten produkt rok temu, osiągnęli prawie 57-proc. zyski. Niewiele mniej dały zarobić struktury oparte na kontraktach na ropę, złoto i dobra luksusowe. Stopy zwrotu najlepszych wahają się między 30 a 50 proc.Jednak większość notowanych na GPW struktur, szczególnie tych zależnych od akcji, notuje ujemne stopy zwrotu. Mają na to wpływ słabe nastroje na rynkach i przeceny, z jakimi mieliśmy do czynienia w III kw. tego roku.Największą stratę ponieśli właściciele struktury zależnej od ceny akcji spółki Petrolinvest. W ciągu trzech miesięcy osoby, które... ...

OECD: Jest dobry moment do zreformowania wspólnej polityki rolnej Unii

Wysokie ceny surowców sprawiają, że dochody rolników w Europie są w coraz mniejszym stopniu uzależnione od subsydiów. Rządom pozbawionym obecnie środków finansowych stwarza to unikalną możliwość przeprowadzania reform Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) Unii Europejskiej – sugeruje najnowszy raport OECD.Z raportu “Evaluation of Agricultural Policy Reforms in the European Union” wynika, że dopłaty do dochodów rolników w Europie w okresie minionych 20 lat zasadniczo spadły. W latach 2008-2010 wsparcie to stanowiło 22 proc. ich rocznych przychodów wobec 39 proc. w latach 1986-1988.Ten spadek jest skutkiem wielu czynników, w tym wyższych cen surowców, które automatycznie spychają w dół wysokość dopłat zgodnie z regułami CAP. Pomimo tego spadku, wydatki na wspólną politykę rolną stanowiły w 2010 roku prawie 45 proc. budżetu UE, czyli około 53 mld euro. Ale szacunki OECD wskazują, że całkowite wsparcie dla rolnictwa osiągnęło w Unii w 2010 roku wartość 77 mld euro, uwzględniając zarówno dop... ...

W Chinach e-handel wypiera tradycyjną sprzedaż

Obroty dwóch największych chińskich portali handlowych Tmall.com i Taobao.com wzrosły do 1 bln juanów (160 mld dol.) przez pierwszych 11 miesięcy tego roku. Jak wskazują badania Euromonitora, w 2015 r. Tmall stanie się liderem światowej e-sprzedaży.Obroty dwóch największych chińskich portali handlowych Tmall.com i Taobao.com wzrosły do 1 bln juanów (160 mld dol.).Z danych firmy konsultingowej Euromonitor wynika, że Tmall, który należy do giganta e-sprzedaży o zasięgu międzynarodowym, czyli Alibaba Group Holding, w 2017 r. osiągnie obroty w wysokości 120 mld dol. Dotychczasowy lider Amazon, osiągnie wynik około 100 mld dol.Według prognoz Alibaby, rynek internetowy w roku 2013 zbliży się do wartości 1,5 bln juanów, a liczba użytkowników z obecnych 193 mln w 2015 r. wzrośnie do 350 mln.Podobne są przewidywania chińskiego rządu, który po raz pierwszy ujął e-handel w planie pięcioletnim. Według statystyk rządowych w latach 2010 - 2015 wartość tego rynku wzrośnie czterokrotnie i wyniesie ... ...

W przyszłym tygodniu ceny paliw nie powinny wzrosnąć

Jest szansa na utrzymanie się w przyszłym tygodniu obecnych cen paliw - prognozują analitycy. Wskazują, że ropa na świecie potaniała, spadły też ceny hurtowe w Polsce. Jednak ceny na stacjach spadną dopiero, gdy obniżki w hurcie będą kontynuowane.Reflex przypomina, że piąty tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy spadki cen.Według biura Reflex, jest szansa, że wyhamowanie podwyżek cen benzyny 95 utrzyma się na majowy weekend, a wszystko dzięki korekcie w dół cen ropy i paliw na rynku europejskim. Tylko w ostatnim tygodniu benzyny na rynku hurtowym potaniały o ponad 10 groszy na litrze, niestety taka skala obniżek w hurcie w tym momencie nie wpłynie na wyraźną obniżkę na stacjach.Obniżki cen mogłaby nam zagwarantować jedynie kontynuacja spadkowej tendencji na rynku hurtowym z tego tygodnia - podkreśla Reflex. Biuro szacuje, że średnie ceny paliw na stacjach pozostały na poziomie z ubiegłego tygodnia.Benzyna po 5,84-5,93Według portalu e-petrol.pl, w ostatnim przed majowy... ...

Biuro podróży nie może zawierać automatycznie ubezpieczenia od rezygnacji z podróży przy sprzedaży biletu lotniczego Taką opinię wyraził 1 marca 2012 r. rzecznik generalny Ján Mazák w sprawie włączania ubezpieczenia od rezygnacji z podróży do ceny przelotu, udzielając odpowiedzi na pytanie czy usługi świadczone przez strony trzecie, za które opłaty od klienta przedsiębiorstwo sprzedające lot pobiera wraz z ceną przelotu jako część ceny ogółem, stanowią „opcjonalne dopłaty do ceny" i  czy w wyniku tego muszą być oferowane na zasadzie opcjonalnej „opt-in" (sygnatura C-112/11). ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+3=?


Informacje o plikach "cookies"