Ponad 3 mld euro ma kosztować budowa Centralnego Portu Lotniczego, który miałby powstać do 2020 roku - poinformował w sobotę w Łodzi na konferencji prasowej szef resortu infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Jak wyjaśnił, z przeprowadzonych analiz wynika, że optymalnym miejscem dla jego budowy są tereny między Warszawą a Łodzią, okolice skrzyżowania autostrad A1 i A2 oraz linii kolei dużych prędkości Warszawa-Łódź-Poznań-Wrocław.

Grabarczyk przypomniał, że obecnie na terenie naszego kraju funkcjonuje 10 portów lotniczych. Zwrócił uwagę, że - według prognoz ruchu lotniczego na najbliższe lata - "znacząco zwiększy się liczba pasażerów". W tym roku przewiduje się, że będzie ich 22 mln, w 2015 roku - ponad 30 mln, a w 2035 roku - ok. 80 mln.

Zdaniem ministra 30 mln pasażerów rocznie to granica wydolności funkcjonujących portów lotniczych. To - według Grabarczyka - wymusza nie tylko rozbudowę istniejących portów, ale również nowe inwestycje. Jedną z najważniejszych byłaby budowa Centralnego Portu Lotniczego (CPL), który odgrywałby ważną rolę nie tylko w polskim systemie lotnisk, ale i europejskim.

Jak mówił minister, prognozy pokazują, że centralne lotnisko obsłuży o około 3,1 mln więcej pasażerów niż Okęcie i pozostałe porty lotnicze w 2035 roku. Zapewnił, że CPL - doskonale skomunikowany z drogami i koleją - pozwoli na komfortowe podróżowanie bez przesiadek do większości miejsc na świecie.

Według przygotowanego dla resortu infrastruktury opracowania, budowę CPL powinno rozpocząć się w 2013 roku. Inwestycja powinna być zakończona siedem lat później. "Szacowany koszt budowy portu, biorąc aktualne ceny, wyniósłby ponad 3 mld euro" - powiedział Grabarczyk. Przy realizacji inwestycji brane jest pod uwagę partnerstwo publiczno-prywatne.

Szef resortu zaznaczył jednak, że zanim podjęte zostaną ostateczne decyzje dotyczące CPL ministerstwo zaproponuje debatę oraz cykl konferencji na ten temat. Będą rozmowy z przedstawicielami portów regionalnych, ważny głos będą mieli samorządowcy.


Polacy kupują głównie sprzęt RTV i AGD, a coraz mniej książek i gazet

Spowalnia dynamika sprzedaży detalicznej. W marcu liczona rok do roku wyniosła 10,7 proc., o 3 pkt proc. mniej niż w lutym.Najlepiej w marcu sprzedawały się meble, RTV i AGD. Wzrost sprzedaży wyniósł ponad 19 proc., na wysokim poziomie utrzymuje się od początku roku. Ekspertów nie przerażają jednak te GUS-owskie dane. Spokojnie, to efekty statystyczne – podkreślają. – Spadek tempa wzrostu sprzedaży detalicznej to efekt m.in. różnicy w liczbie dni roboczych. W marcu było ich mniej niż rok temu, a w lutym więcej – tłumaczy Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku. – Do tego wygasa efekt niskiej bazy z początku ubiegłego roku, kiedy to siadła sprzedaż samochodów – dodaje. Sprzedaż przestają już podbijać ceny paliw. Wzrost w tej kategorii wyniósł w marcu 14,4 proc., gdy w lutym 21,6 proc. – Dodatkowo w lutym sprzedaż podbijana była wysokim wzrostem wynagrodzeń związaną m.in. z wypłatą premii w firmach. W ubiegłym miesiącu ten efekt wygasł – dorzuca Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE... ...

Embargo na Iran pomoże Putinowi ponownie zostać prezydentem Rosji

Mimo twardego sprzeciwu Rosji wobec nałożenia naftowego embarga na Iran to właśnie Moskwa stanie się jednym z głównych beneficjentów sankcji. Wzrost cen surowca, który jest konsekwencją utrzymującego się napięcia wokół Iranu, wzmocni rosyjskiego rubla. To z kolei obniży inflację w kraju i ułatwi Władimirowi Putinowi powrót na Kreml.Wzrost rosyjskiego PKB po rozpadzie ZSRR (mld dol.)W poniedziałek Unia Europejska uzgodniła sankcje wobec podejrzewanego o nuklearne ambicje Iranu. Jej członkowie nie będą zawierać nowych kontraktów na zakup irańskiej ropy, a wszystkie już podpisane wygasną z końcem czerwca. Wcześniej sankcje wprowadziły także Stany Zjednoczone. Rosja z powodów politycznych konsekwentnie sprzeciwia się karaniu Teheranu, ale wyeliminowanie irańskiej ropy z rynku to dla niej tylko korzyść.Putin walczy o utrzymanie niskich cenIm wyższe ceny ropy na giełdach, tym wolniej rosną ceny w Rosji. To właśnie ubiegłoroczny skok cen surowca, spowodowany zamieszkami w krajach arabs... ...

Za trzy miesiące Telekomunikacja Polska zostanie zastąpiona marką Orange

Jak poinformowała Telekomunikacja Polska, do 30 czerwca Telekomunikacja Polska zostanie zastąpiona marką Orange. Polska firma będzie płacić Francuzom kilkadziesiąt mln zł za wykorzystanie nowej marki. Liczy ponadto, jak czytamy w komunikacie, że złe, stare skojarzenia związane z TP, odejdą w niepamięć, tak jak i stara marka.Zamiast tp, będzie Orange.Logo TP zniknie z PolskiOrange Brand Services Limited pokryje 100% kosztów związanych ze zmianą marki, podała TPSA. Opłaty licencyjne wyniosą 1,6% przychodów objętych rebrandingiem, z wyłączeniem części hurtowej i mniejszą opłatą dla głosowej telefonii stacjonarnej dla klientów indywidualnych.Zamiast tp, będzie Orange Jak podano w komunikacie zarząd spółki podjął decyzję dotyczącą używania marki Orange do oznaczenia wszystkich produktów oferowanych przez TPSA. „Zmiany na rynku telekomunikacyjnym zmierzają w kierunku konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych oraz koncentracji wokół jednej silnej marki. TPSA przewiduje, że objęcie mark... ...

Amerykańska wiza za dom

Polscy eksperci oceniają, że pomysł amerykańskich senatorów, aby dawać obcokrajowcom trzyletnie wizy w zamian za zakup nieruchomości w USA za co najmniej 0,5 mln dolarów nie zainteresuje Polaków.Zmiana prawa ma zwiększyć popyt na nieruchomości. Paweł Grząbka, prezes zarządu CEE Property Group, firmy która zajmuje się m.in. pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, nie przewiduje, by tego typu projekt okazał się zachętą dla Polaków."Ceny nieruchomości w USA rzeczywiście bardzo spadły, ale wciąż są wysokie, jak dla Polaków. Jeśli ktoś może wydać na dom ok. 1,6 mln zł, to zalicza się w Polsce do osób zamożnych i raczej nie powinien mieć kłopotów z wizą. To może być zachęta dla nacji, które mogą mieć kłopoty z otrzymaniem wiz w USA" - powiedział PAP Grząbka.Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu agencji Emmerson Nieruchomości uważa, że to pomysł z kosmosu. "Zainwestować pół miliona dolarów tylko po to, żeby dostać wizę tylko na trzy lata? A co potem? To moim zdaniem pomysł z kosmosu. Bar... ...

Państwa nie stać na opiekę na starszymi ludźmi

Demografowie nazywają obecny proces starzenia się społeczeństwa „geriatrycznym tsunami”. Za 23 lata liczba osób po 80. roku życia zwiększy się o 125 proc. Będą potrzebować opieki. Państwa na to nie stać.Opieka nad seniorami na świecieEmerytRząd dużo mówi o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, niewiele zaś o tym, jak zapewnić opiekę lawinowo rosnącej liczbie seniorów.Tylko w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób po 75. roku życia wzrosła w Polsce z 1,3 do 1,5 mln, a w 2035 r. przekroczy 4 mln. Natomiast liczba osób po 80. roku życia z ponad 1,3 mln zwiększy się o 125 proc. W sumie za 23 lata co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat, a co czternasty – 80 lat. Demografowie proces szybkiego starzenia się społeczeństwa nazywają wręcz „geriatrycznym tsunami” i ostrzegają, że bez radykalnej zmiany systemu organizacji opieki nad ludźmi w podeszłym wieku oraz modyfikacji jego finansowania czeka nas prawdziwa katastrofa. – Ani państwa, ani rodzin nie będzie stać na zapewnienie opieki ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+2=?


Informacje o plikach "cookies"