Coraz więcej firm oferuje odwróconą hipotekę. Takiej działalności nie regulują przepisy. Dlatego klienci nie mają żadnych gwarancji na to, że wszystko będzie pięknie jak w reklamie. Pierwsze przypadki oszustw już się pojawiły.

nie ma żadnej instytucji ani organizacji, która monitorowałaby, co dzieje się z ludźmi, którzy notarialnie przekazali funduszom mieszkania w zamian za dożywotnie świadczenia.

Jeszcze dwa lata temu na rynku działały zaledwie dwie firmy oferujące seniorom dożywotnią rentę w zamian za notarialne przekazanie im mieszkania. Dziś jest ich już około dziesięciu i coraz donośniejszym głosem informują potencjalnych klientów o swojej ofercie. Są już ulotki, billboardy, a nawet spoty reklamowe w telewizji, w których seniorzy opowiadają o wspaniałym życiu, jakie mogą wieść dzięki kilkuset złotym z odwróconej hipoteki – mają na leki, wakacje w sanatorium, drogie hobby. Problem w tym, że skorzystanie z takiej oferty może okazać się ryzykowne. Bo pomimo licznych obietnic rząd w dalszym ciągu nie przygotował ustawy o odwróconej hipotece, która regulowałaby rynek i chroniła interesy klientów. Na razie nadzoru nad tego typu funduszami nie sprawuje nawet KNF.

Informacje, jakie mamy na temat funduszy hipotecznych, są szczątkowe. Publicznie nieznane są nazwiska ich prezesów, nie wiadomo, jakim kapitałem dysponują. Tylko częściowo można się tego dowiedzieć z danych Krajowego Rejestru Sądowego. W nim czytamy m.in., że Centralny Fundusz Hipoteczny założyło kilku przedsiębiorców z Łodzi, którzy do tej pory zajmowali się m.in. branżą rolno-spożywczą i sprzedażą urządzeń do wyposażania sklepów. Z kolei za Funduszem Hipotecznym Familia (10 mln zł kapitału) stoi Dariusz Brzeski, były prezes giełdowej spółki informatycznej ABG. Natomiast za funduszem Dom m.in. Michał Błach i Konrad Łapiński – twórcy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych „Ipopema”.

Co gorsza, nie ma żadnej instytucji ani organizacji, która monitorowałaby, co dzieje się z ludźmi, którzy notarialnie przekazali funduszom mieszkania w zamian za dożywotnie świadczenia. Pokrzywdzeni seniorzy co najwyżej mogą poskarżyć się rzecznikowi praw konsumenta. Tak pod koniec czerwca tego roku zrobił 80-letni mieszkaniec Warszawy, który przekazał swoje mieszkanie na Mokotowie Funduszowi Mieszkaniowemu Dom w zamian za comiesięczną rentę w wysokości 547 zł. Okazało się jednak, że od tej kwoty fundusz co miesiąc odlicza... czynsz za mieszkanie. W efekcie klientowi pozostaje niecałe 200 zł. – W umowie jest wprawdzie zapis, że oprócz dożywotniej renty mężczyzna otrzymał również 20 tys. zł gotówką, ale biorąc pod uwagę, że jego kawalerka znajduje się w jednej z najdroższych dzielnic Warszawy, to fundusz zrobił niezły biznes – uważa Małgorzat Rother, rzecznika praw konsumenta z Warszawy.

Z kolei do samego rzecznika praw obywatelskich wpłynęła skarga od 72-letniej klientki, która podpisała umowę przekazania mieszkania za rentę z Kancelarią Hipoteczną z Piaseczna. Okazało się, że pod adresem wskazanym w umowie firmy nie ma. – Do takiej sytuacji nie doszłoby, gdyby weszła w życie ustawa o odwróconej hipotece i rencie dożywotniej – uważa Norbert Jeziołowicz, ekspert ze Związku Banków Polskich. Ustawa ta, zgodnie z zapowiedziami rządu, miała objąć firmy oferujące takie produkty nadzorem finansowym, określić dla nich wymogi kapitałowe, a także zasady wykupu nieruchomości przez ewentualnych spadkobierców. Ale nadal jej nie ma.

Największe wątpliwości ekspertów budzi to, że fundusze oferujące renty stają się dziś właścicielami mieszkań już z chwilą podpisania umowy, a nie dopiero po śmieci klienta. Większość z nich nie daje też spadkobiercom pierwszeństwa wykupu. Głośne dyskusje budzą też ceny przejmowanych mieszkań. Same fundusze przyznają, że biorąc pod uwagę ryzyko np. spadku wartości nieruchomości, a także długowieczności klienta, wyliczają miesięczne świadczenia od 30 – 40 proc. wartości rynkowej mieszkania. Szkoda że takie zasady nie obowiązują, jeżeli chodzi o przyznawanie kredytów mieszkaniowych.

1230 zł wyniesie renta dla 75-letniego mężczyzny za mieszkanie warte 374 tys. zł

951 zł wyniesie renta dla 75-letniej kobiety za mieszkanie warte 374 tys. zł

ok. 1800 zł to dzisiaj wysokość przeciętnej miesięcznej emerytury

PRAWO

Renta pod specjalnym rygorem

Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada, że klient, który przenosi prawa do nieruchomości na instytucję wypłacającą mu dożywotnią rentę, będzie mógł zawrzeć oddzielną umowę zapewniającą mu prawo do zamieszkiwania. MG chce też, by firmy oferujące quasi-odwróconą hipotekę podlegały nadzorowi KNF i mogły prowadzić tę działalność tylko po wydaniu zezwolenia. Możliwość taką otrzymałyby firmy działające w formie spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Ich minimalny kapitał zakładowy to równowartość 50 tys. euro. Dodatkowe wymagania ustawa miałaby nałożyć na członków zarządu spółek.

Najważniejszym założeniem pomysłów MG jest jednak zabezpieczenie interesów klientów. Chodzi m.in. o uświadomienie im utraty własności nieruchomości czy zapewnienie ich o możliwości odstąpienia od umowy.

Z kolei spadkobiercy mają po śmierci świadczeniobiorcy otrzymać wyrównanie wynikające z różnicy pomiędzy aktualną wartością nieruchomości a sumą zwaloryzowanych, dotychczas wypłaconych świadczeń powiększonych o marże i koszty administracyjne. Ustawa ma zagwarantować zamieszczenie dokładnych zasad wyliczania tego wyrównania w umowie.


Wysokie ceny drenują portfele Polaków. Marże na niektóre produkty sięgają nawet 300 procent

Najwyższe marże uzyskuje się na najprostszych produktach. Z naszych rozmów z restauratorami wynika, że na kawie i herbacie uzyskują 200–300 proc. marży, na alkoholu i napojach bezalkoholowych ponad 100 proc., a na jedzeniu od 10 do 100 proc.Jak się zmieniły średnie marże w branżachJest to możliwe, bo Polacy coraz chętniej żywią się poza domem. Nawet na spotkania biznesowe wolą umawiać się w kawiarni niż w siedzibie firmy. Nową modę wykorzystują więc właściciele barów i restauracji.Równie wysokie marże, od 50 proc. do nawet 300 proc., obowiązują w sektorze odzieżowo-obuwniczym.– Wzrosły po jesiennych podwyżkach, podczas których ubrania zdrożały o 5–10 proc. – tłumaczy Marek Szostek, dyrektor rozwoju Wójcik Fashion Group.Utrzymanie wysokich marży w tym sektorze nie byłoby możliwe, gdyby branża nie zaczęła produkować na rynkach innych niż chiński. W Państwie Środka bowiem koszty pracy nieustannie rosną.– Mowa o Wietnamie, Bangladeszu czy Kambodży – wymienia Marek Szostek.Nie bez znac... ...

Niemiecka Polonia jest oburzona szkolną czytanką Korespondencja z Berlina „»To wasza nowa koleżanka. Nazywa się Anna Mitschek. Bądźcie dla niej mili. Jest dopiero od pół roku w Niemczech. Przedtem żyła z rodzicami w Polsce«. Wszystko w Annie było dziwaczne. Nie nosiła dżinsów, tylko za długą staromodną sukienkę. Miała warkocz, który też był za długi. Była blada i chuda i pociągała nosem. Ben uznał, że Anna jest odrażająca" – taki tekst otrzymał niedawno w jednej ze szkół Hamburga 12-letni Piotr, aby na jego podstawie napisać krótkie wypracowanie. Czujny adwokat Piotr jest Polakiem mieszkającym w Niemczech i poskarżył się mamie. Mama zawiadomiła jedno ze stowarzyszeń polonijnych w Hamburgu  i  sprawa trafiła do adwokata. – Przygotowuję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa podżegania do nienawiści rasowej – poinformował wczoraj „Rz" adwokat Marcus Matuschczyk z Hanoweru. Nie ma wątpliwości, że w grę wchodzi poniżenie Polaków i cała afera powinna znaleźć epilog w sądzie. Al... ...

Paliwa: 6 zł za litr? Po wakacjach

 Kierowcy wracający z wakacji przecierają oczy ze zdumienia, bo ceny benzyny znów galopują i eksperci nie wykluczają, że jesienią za litr zapłacimy 6 zł - donosi "Gazeta Wyborcza".Na niektórych stacjach już płacimy 5,95-5,98 zł, czyli tylko kilka groszy mniej od psychologicznej szóstki. Choć analityk e-petrol.pl Jakub Bogucki nie spodziewa się tego w najbliższych dniach ani tygodniach, bo stacje będą się bronić jak mogą, by nie przekroczyć tego psychologicznego progu. Ale nie wykluczałbym, że zostanie on pokonany w październiku - mówi.Analityczka BM Reflex Urszula Cieślak wskazuje, że na niektórych stacjach już płacimy 5,95-5,98 zł, czyli tylko kilka groszy mniej od psychologicznej szóstki. Chyba musimy się przyzwyczaić, że paliwa będą drogie - stwierdza. ...

KNF określiła warunki, jakie ma spełniać polski oddział Bank of China

Komisja Nadzoru Finansowego określiła warunki, jakie musi spełniać polski oddział Bank of China - podała Komisja we wtorek w swoim komunikacie. Poinformowała też m.in. o 200 tys. zł kary dla Nordea PTE.W komunikacie po posiedzeniu KNF napisano, że komisja zobowiązała oddział Bank of China m.in. do "informowania klienta, przed zawarciem umowy i najpóźniej z chwilą złożenia oferty, w sposób jednoznaczny i potwierdzony przez klienta, o faktach istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa depozytów gromadzonych przez Bank of China (Luxembourg) SA w związku z prowadzeniem działalności na terytorium Polski przez oddział".KNF oczekuje, że bank będzie udostępniać do publicznej wiadomości, w języku polskim, sprawozdania finansowe bezzwłocznie po ich zatwierdzeniu, a także informacje o działaniach nadzorczych podjętych wobec tej instytucji przez właściwą władzę w kraju jej siedziby.Ponadto oddział Bank od China ma zapewnić, aby wszelkie powództwa cywilnoprawne dotyczące zawartych umów poddawane... ...

Prezydent Litwy: Polska komercjalizuje politykę zagraniczną i przedkłada Rosję nad Litwę

Polska komercjalizuje swą politykę zagraniczną i przedkłada partnerstwo z Rosją nad partnerstwo z Litwą - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Polskie MSZ zaznacza, że w sferze inwestycji, także energetycznych, geopolityka nie może dominować nad rachunkiem ekonomicznym.Grybauskaite cytowały w poniedziałek litewskie agencje informacyjne powołując się na wywiad, jakiego udzieliła w niedzielę prywatnej telewizji TV3.Komentując decyzję strony polskiej o zawieszeniu udziału w budowie elektrowni jądrowej na Litwie prezydent odnotowała, że "ostatnio ze strony państwa sąsiedniego (Polski - PAP) widzę jakby komercjalizację polityki zagranicznej i polityki w ogóle", a na swych partnerów Polska wybiera "bardziej takie kraje jak Rosja aniżeli Litwę"."Ostatnio polski rząd o energetyce mówi jedynie z pozycji komercyjnej" - podkreśliła w wywiadzie Grybauskaite, wyrażając opinię, że projekty energetyczne mają też aspekt geopolityczny."W świecie energetyki nie ma wyłącznie energetyki, ... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
3+7=?


Informacje o plikach "cookies"