Recesja może zniweczyć uzdrowienie finansów, które zapowiada większość krajów strefy euro.

Prognoza wzrostu PKB dla krajów strefy euro w 2012 roku (proc.)

Strefa euro wchodzi ponownie w recesję. W pierwszej połowie przyszłego roku dochód narodowy krajów unii walutowej będzie się kurczył – przewiduje w opublikowanym wczoraj raporcie Ernst & Young. Odbicie nastąpi dopiero na jesieni, ale i tak w całym 2012 r. dochód narodowy w strefie euro zwiększy się zaledwie o 0,1 proc.

Głównym powodem załamania wzrostu jest niepewność na rynkach finansowych. Inwestorzy obawiają się niewypłacalności niektórych krajów Eurolandu, a nawet rozpadu unii walutowej. I wstrzymują się z inwestycjami. E&Y zwraca uwagę, że wielkie europejskie koncerny mają teraz ogromne zasoby wolnych kapitałów, ale przez cały przyszły rok będą wstrzymywały się z inwestycjami.

Inwestować nie będą też małe i średnie firmy, ale z innego powodu: jest im bardzo trudno uzyskać kredyty na rozwój, bo także europejskie banki wolą nie pożyczać.

Z zakupami będą też wstrzymywać się gospodarstwa domowe, co uniemożliwi poprawę konsumpcji indywidualnej. Jedynym źródłem wzrostu pozostanie eksport na rynki wschodzące. Zdaniem autorów raportu tam popyt nie zawiedzie: Chiny mają się rozwijać w tempie 8,2 proc. w przyszłym roku, a Indie nawet 8,5 proc.

Ostra recesja w Portugalii

Nie wszystkie kraje strefy euro będą jednak dotknięte kryzysem w takim samym stopniu. Ostra recesja utrzyma się w Portugalii z powodu radykalnych cięć budżetowych. Rząd obawia się, że bez nich inwestorzy finansowi potraktują kraj tak samo jak Grecję. Podobny jest skutek oszczędności zarządzonych przez Mario Montiego we Włoszech.

W Hiszpanii dodatkowym czynnikiem ciążącym na tempie wzrostu jest konieczność odpisania złych długów przez banki z powodu nietrafionych inwestycji na rynku nieruchomości. Plany oszczędnościowe rządu, wątpliwości co do kondycji banków oraz ryzyko obniżenia ratingu i wzrostu kosztów obsługi długu, to z kolei główne powody, dla których w przyszłym roku wzrostu nie zanotuje francuska gospodarka.

– Porozumienie przywódców UE z 9 grudnia w sprawie powołania unii fiskalnej zapobiegnie nadmiernemu zadłużaniu się krajów strefy euro w przyszłości, ale w niewielkim stopniu przyczyni się do rozwiązania kryzysu długu w tej chwili – ostrzega główny ekonomista E&Y – Mark Otty.

Zdaniem autorów raportu tylko przejściowe przejęcie przez EBC roli gwaranta długu peryferyjnych krajów strefy euro dałoby Włochom, Hiszpanii, Portugalii i Grecji czas na uzdrowienie finansów publicznych. E&Y szacuje, że w nadchodzących 3 latach państwa te będą musiały sprzedać obligacje o wartości ok. 1 biliona euro. Interwencja tej skali przez EBC odpowiadałaby 10 proc. PKB strefy euro, wyraźnie mniej niż podobne interwencje banków centralnych Wielkiej Brytanii (14 proc.) i Stanów Zjednoczonych (17 proc.) już przeprowadzone od wybuchu kryzysu.

Wzorem jest Irlandia

E&Y uważa, że taki czas byłby wystarczający, aby przywrócić wzrost gospodarkom południa Europy. Wzorem jest Irlandia, która zdołała od 2008 r. aż o 35 proc. poprawić konkurencyjność swojej gospodarki. Ceną był jednak duży spadek pensji i zabezpieczeń socjalnych Irlandczyków. Zdaniem E&Y powtórzenie takiej operacji w Hiszpanii czy Portugalii będzie jednak o wiele trudniejsze z powodu oporu związków zawodowych przeciw zmianom oraz sztywnym regulacjom gospodarki.

Nie wszystkie prognozy E&Y są jednak negatywne. W przyszłym roku ceny ropy powinny spaść o blisko. 10 proc., przyczyniając się do zmniejszenia inflacji. Wskaźnik wzrostu cen w strefie euro w 2012 r. ma wynosić 1,8 proc. wobec 2,6 proc. w tym roku.

Grecja: sześć lat recesji

Czwarty rok z rzędu gospodarka Grecji się kurczy, w tym roku aż o 6,2 proc. – przewiduje E&Y. Rok przyszły wcale nie będzie lepszy, bo PKB spadnie o 6,1 proc. Kraj ma zacząć ponownie się rozwijać, i to w wolnym tempie, dopiero od 2015 r.

Misja MFW uznała, że mimo ostrych cięć w wydatkach budżetowych i zwiększenia wysokości podatków grecki rząd nie wypełnia programu uzdrowienia finansów publicznych. Jej zdaniem konieczne są forsowana prywatyzacja firm państwowych, otwarcie gospodarki na konkurencję i dalsze ograniczenie zatrudnienia w administracji.

Ale E&Y obawia się, że koszty społeczne reform będą tak duże, że rząd porzuci program zaciskania pasa i zdecyduje się na wyprowadzenie kraju z unii walutowej. To skutkowałoby dewaluacją drachmy przynajmniej o 50 proc. E&Y zwraca jednak uwagę, że po złamaniu przez Argentynę parytetu z dolarem (2001) i wyjściu Wielkiej Brytanii z europejskiego węża walutowego (1992) oba kraje po dość krótkiej recesji zdołały przywrócić szybkie tempo wzrostu dzięki obniżeniu kosztów działalności swoich gospodarek.

Poważnym problemem jest wstrzymanie inwestycji


Wiadomości

Spółka zależna PGNiG kupi od Total E&P Norge udziały w złożach na szelfie norweskim za 996 mln zł (aktl.)

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. Cena zakupu wynosi 1 950 mln NOK, czyli 996 mln zł - poinformowała PGNiG w komunikacie.

KE ponownie odsunie w czasie decyzję w sprawie OPAL

Komisja Europejska nie zamierza w najbliższym czasie podejmować decyzji w sprawie przekazania Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Gazociągu Północnego. To wyraźny sygnał skierowany pod adresem Kremla i agresywnej polityki jaką prowadzi on na Ukrainie.

Pracodawcy różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE

Organizacje pracodawców różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE, na którym Polska uzyskała m.in. zapis o darmowych pozwoleniach na emisję CO2. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan wnioski szczytu dają szansę polskiej energetyce, ekspert BCC ma wątpliwości.

Marks & Spencer z największą instalacją solarną w Wielkiej Brytanii

Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+4=?


Informacje o plikach "cookies"